• CBSE School in Ahmedabad
  • CBSE School in Ahmedabad
  • CBSE School in Ahmedabad
  • CBSE School in Ahmedabad
  • CBSE School in Ahmedabad

Awards

» The Best School for Integration of Technology
 
» The Best School by(NTSC)
 
» The Best School in Ahmedabad
 
» The Best Institutional Architectural
 

Staff List

 

 

Heads

SL No.

Name

Designation

1

Surender Sachdeva

Principal

2

Vandna Joshi

Sr. Vice Principal

3

Neera Pandey

Vice Principal

4

Sabina Sawhney

Head Mistress

5

Bharti Hingorani

Incharge Pre Primary

 


SENIOR SECONDARY AND SECONDARY STAFF

 

 

SL No.

Name

Designation

1

Aanchal Chopra

PGT

2

Ajitsinh Solanki

PGT

3

Alpa Biju

PGT

4

Anita Jacob

PGT

5

Anup Joshi

PGT

6

Bandita Roy

PGT

7

Bharti Dighe

PGT

8

Bijoya Mitra

PGT

9

Chhaya Acharya

PGT

10

Ishita Roy

PGT

11

Krishna Mukherjee

PGT

12 Manoj Singh

PGT Biology

13

Meenakumari Damre

PGT

14

Nina Jani

PGT

15

Parthiv Dave

PGT

16

Preetha Nambiar

PGT

17

Pushpa Nair

PGT

18

R.Umamaheshwari

PGT

19

Rinku Basu

PGT

20

Ruchira Jha

PGT

21

Satheesan P .

PGT

22

Seema Menon

PGT Commerce

23

Shatrunjay Singh

PGT Physics

24

Smita Gambhir

PGT Commerce

25

Smita Nair

PGT

26

Suresh Kumar

PGT Chemistry
27 Suvashri Chakrabarty

PGT English

28

Umesh Sharma

PGT

29

Vibhuti Singh

PGT

30

Vishal Solanki

PGT

31

Alka Girdhar

TGT

32

Alpesh Jain

TGT

33 Amrita Biswas

TGT-SST

34

Anju Rastagi

TGT

35

Anuja Bharadwaj

TGT

36

Anupama Shivkumar Prasad

TGT

37

Anurag Sengar

TGT

38

Arti Maheshwari

TGT

39

Bhavna Ranpura

TGT

40

Bhavna Shukla

TGT

41

Chandulal Vasoya

TGT

42

Devang Trivedi

TGT

43

Dharmendra Singh

TGT

44

Dipak Pithadia

TGT

45

Dipali  Bist

TGT

46

Divakar Joshi

TGT

47

Gayatri Shinde

TGT

48

H.R.Sundresha

TGT

49

Hemlata Vaid

TGT

50

Hukam Singh Verma

TGT

51 Irum Ahmed

TGT English

52 Jaya Mridul Vyas

TGT English

53

Jennifer Emmanuel

TGT

54

Jitendra Sukhiya

TGT

55

Joyoti Ganguly

TGT

56

Joyshree Rao

TGT

57

Juliee A.Z.

TGT

58

Jyoti Hotchandani

TGT

59

Jyoti Raghuvanshi

TGT

60

Kalyani Honrao

TGT

61

Kehul Purohit

TGT

62

Kushal Solanki

TGT Physics

63 Lalita Balki

TGT Math

64

Leena Batra

TGT

65

Leena Parekh

TGT English

66

Livy Thomas

TGT

67

Mahasweta Ghosh

TGT

68

Malvika Sharma

TGT

69

Mandeep Kaur

TGT

70

Manjula Pant

TGT

71

Meenakshi Kaul Raina

TGT Math

72

Minaxi Rathod

TGT

73

Neetu Bhardwaj

TGT English

74

Nidhi Bhatnagar

TGT

75

Nipa Raja

TGT

76

Nirav Vasavada

TGT

77

Nirmala Sharma

TGT

78

Nishith Raval

TGT

79

Noble Thomas

TGT

80

Parag Joshipura

TGT

81

Parth Siriya

TGT

82

Poonam Chaurasia

TGT

83

Poonam Dixit

TGT

84

Puja Dadwal

TGT

85 Ramavtar Singh

TGT Hindi

86

Ranjana Ranjan

TGT

87

Rutu  Chauhan

TGT

88

Sajita Nair

TGT

89

Samir Vakharia

TGT

90

Sangeeta Bhatnagar

TGT

91

Sangeeta Rath

TGT

92

Sangeeta Srivastava

TGT

93

Sangita Arora

TGT

94 Sanjay Dodia

TGT English
 

95

Sheela Sai Prakash Nair

TGT

96

Sheetal Tiwari

TGT

97

Shweta Dalal

TGT

98

Sonika Arora

TGT

99

Sudipta Chatopadhyay

TGT

100

Suman Trivedi

TGT

101

Sumana Biswas

TGT

102

Sushma Pandya

TGT

103

Swapanal Khirwadkar

TGT

104 Swati Kala Purohit

TGT

105

Swati Pawar

TGT SST

106

Tulika Saha

TGT

107

Urmila Sharma

TGT

108

Urvashi Dasgupta

TGT

109

Vanishree Jena

TGT

110

Veena Mathur

TGT

111

Veena Singh

TGT

112

Vibha Tiwari

TGT

113

Vineeta Johri

TGT

PRIMARY STAFF

 

114

Aarti Vyas

PRT

115

Aarushi Raja

PRT

116

Aashka Vasudeva

PRT

117

Anju Pacchigar

PRT

118

Archana Pabla

PRT

119

Avani Shah

PRT

120

Beverly Ann Court

PRT

121

Bharat Raval

PRT

122

Bharti Chhetri

PRT

123

Bhavika Narielwala

PRT

124

Bikashsingh Rawat

PRT

125

Chintan Vasavda

PRT

126

Deepa Mody

PRT

127

Deepa Rajaram

PRT

128

Dipti Desai

PRT

129

Gopi Thakar

PRT

130

Harsimran Kaur

PRT

131

Harvinder Kaur

PRT

132

Hemlata Rathore

PRT

133

Inderjeet Rajput

PRT

134

Indrani Ganguly

PRT

135

Jaswin Bhatnagar

PRT

136

Kadmbari  Rajyaguru

PRT

137

Kanchan Bawa

PRT

138

Ketan Sharma

PRT

139

Kiran Pamnani

PRT

140

Kumud Sharma

PRT

141

Kunjita Sircar

PRT

142

Kushang Talati

PRT

143

Meena Bhatt

PRT

144

Mihir Kapalia

PRT

145

Mini Nair

PRT

146

Monika Somaiya

PRT

147

Neetu Shali

PRT

148

Nidhi Sharma

PRT

149

Reena Jha

PRT

150

Nikita Jotaniya

PRT

151

Nilima Sinha

PRT

152

Niyati Agrawal

PRT

153

Palak Patel

PRT

154

Parul Yagnik

PRT

155

Pooja Bachani

PRT

156

Pooja Singh

PRT

157

Poonam Thapliyal

PRT

158

Pratibha Kanungo

PRT

159

Pratima Chopra

PRT

160

Meena Bhatt

PRT

161

Preeti Saxena

PRT

162

Preeti Shah

PRT

163

Priyanka Kanwar

PRT

164

R.Vidya

PRT

165

Rajam Nair

PRT

166

Rakhi Shroff

PRT

167

Rashpal Layal Kaur

PRT

168

Reena Jha

PRT

169

Renuka Pillai

PRT

170

Riddhi Oza

PRT

171

Ruchika Sobti

PRT

172

Rupal Parikh

PRT

173

Rupika Agrawal

PRT

174

Sagufta Munshi

PRT

175

Saminder Kaur Guliani

PRT

176

Sana Khan

PRT

177

Sangeeta Chakraborty

PRT

178

Shardul Brahmchari

PRT

179

Shivani Dwivedi

PRT

180

Simi Arora

PRT

181

Sonu Bist

PRT

182

Sujata Jivani

PRT

183

Sunita Daniel

PRT

184

Sushim Varma

PRT

185

Swati Pandya

PRT

186

Tanu Shrivastava

PRT

187

Tejal Vyas

PRT

188

Tina Sharma

PRT

189

Uma Singh

PRT

190

Varsha Rajput

PRT

191

Zoovi Khan

PRT

192

Anjali Gupta

PRT

193 Dhwani Shah

PRT - ART & CRAFT

194 Sarika Singh

PRT - Hindi

195 Khushboo Baxi

PRT Councelor

196 Dipika Patil

PRT Councelor (Health Wellness Teacher)

197 Roshan Jha

PRT Hindi

PRE-PRIMARY STAFF

 

198

Alhamira Shaikh

Pre-Primary Teacher

199

Ananditaa Palit

Pre-Primary Teacher

200

Bijal Pandit

Pre-Primary Teacher

201

Chandni Sharma

Pre-Primary Teacher

202

Chilka Patel

Pre-Primary Teacher

203 Grishma Gol

Pre-Primary Teacher

204

Kshama Rajput

Pre-Primary Teacher

205

Meenakshi Gulati

Pre-Primary Teacher

206

Meeta Halani

Pre-Primary Teacher

207

Neha Shah

Pre-Primary Teacher

208

Pankti Dave

Pre-Primary Teacher

209

Pooja Trehan

Pre-Primary Teacher

210 Radha Omkar

Pre-Primary Teacher

211

Rashmi Nakra

Pre-Primary Teacher

212

Reena Patel

Pre-Primary Teacher

213

Ritu Bhatia

Pre-Primary Teacher

214

Seema Jha

Pre-Primary Teacher

215

Shachi Pandya

Pre-Primary Teacher

216

Shweta Bhutra

Pre-Primary Teacher

217

Swati Patel

Pre-Primary Teacher

218

Swati Prasad

Pre-Primary Teacher

219

Alka Gupta

Co Teacher

220 Lakshmi Larai

Co Teacher

221

Rajni Makwana

Co Teacher

222

Reshma Shaikh

Co Teacher

223

Vaidehi Brahmbhatt

Co Teacher

224

Nileshkumar Chavda

COACH

225

Nileshkumar Chavda

Western Music Instructor

226

Happy Christian

Western Music Instructor

227

Snehal Dave

Dance Activity Teacher

228

Ruchika Maheshwari

Dance Instructor


 

Administrative Staff

 

SL No.

Name

Designation

1

Ajay Sinh Solanki

Jr. Officer Admin

2

Ankit Punjabi

Portal Administrator

3

Anshula Srivastava

Jr. Librarian

4

Arjun Singh Rajput

Office Assistant

5

Arvind Thakor

Lab Attendant

6

Asha Vyas

Office Assistant
 

7

Darshan Contractor

System Administrator

8

Dhrumilkumar Patel

Officer Accounts

9

Dipti Kotai

Sr. Officer Admin

10

Disha Mankad

Office Assistant

11

Divyesh Vyas

Accountant

12

Dolly  Nagpal

Sr. Officer Transport

13

Hardik Trivedi

Lab Assistant

14

Jayanti Makwana

Lab Assistant

15

Jignesh Prajapati

Computer Lab Asst

16

Kalpana Makwana

JR. Assistant Librarian

17

Kirit Gohel

Sr. Officer Accounts

18

Komal Vaghela

Jr. Librarian

19

Naresh Patel

Jr. Officer Admin

20

Nimisha Rana

Part Time Nurse

21

Nitin Dave

Electrician

22

Padmini Kamble

Asst. Staff Nurse

23 Palak Patel

HR Officer

24 Pooja Chaturvedi

Office Assistant

25

Prabhav Mistry

Assistant Manager System

26

Prafulla Gajjar

Officer Admin

27

Rajeshvar Chenna

Lab Assistant

28

Ravi Mistri

Lab Assistant

29

Santosh Singh Kushwah

Estate Manager

30

Sapna Kerketta

Medical Officer

31

Shivpratap Sinh Rajput

Assistant Manager Admin

32

Suresh Senma

Mason Plumber

33

Swati Rao

Admin Officer

34

Umesh Sawant

Sr. Manager Transport

35

Usha Parikh

JR. Assistant Librarian

36

Vihangi J Bhavsar

Office Assistant

37 Vikramsinh Pagi

JR. Assistant Admin